11 Mayıs 2009 Pazartesi

YAY Hareketi - Hep birlikte yaygara!

Son bir kaç yıldır malum dünyada ve ülkemizde internet kullanımı revaçta. Bir çoğumuz çeşitli araçlarla ve/ya amaçlarla internet emekçisiyiz. İnternet dediğin sonsuz bir dünya (!) dibini bulana bütün servetimi bağışlayacağım.

Geçtiğimiz günlerde Olcayto Cengiz şöyle bir yazı ve aşağıdaki videoyu paylaşmıştı blogunda;

sansüresansür ekibi de yay hareketini başlattı, peki nedir YAY HAREKETİ?

Yay! Hareketi, adı üstünde, yaymaktan geliyor. Sanal ortamda, gerçek hayatta, elimizden geldiğince tepkimizi yaymak anlamını içeriyor.

11 Mayıs itibariyle, videolarımızı, manifestomuzla beraber bloglarımızda yayınlayarak, ortak bir mesaj vermeyi hedefliyoruz. Aynı gün, aynı mesajla ortaya atılarak kamuoyunun dikkatini çekmeyi amaçlıyoruz.

Öte yandan, videolar ve banner’lar sanalda yayılırken, gerçek hayatta da boş durmuyoruz tabii ki. Tepkimizi internetten çıkarıp, dışarıda da göstermek için poster ve sticker gibi malzemelerimizden faydalanacağız. Amaç belli: Sansür, her yerde karşınıza çıkabilir. Malzemeler de bu doğrultuda hazırlandı, boşlukları malzemeyi kullandığınız yere göre yazabilirsiniz.

Örneğin, posteri bir restoranta astınız, boşluğu “Bu restoranta erişim engellenmiştir” şeklinde doldurabilirsiniz.

Bu fikirden hareketle aklınıza yeni bir malzeme fikri gelirse, atış serbest. Neler mi olabilir? Tribünlerde “bu tribüne erişim engellenmiştir” pankartı açmak olabilir, yine mecrasına uygun mesajlarla amerikan servis, tişört, bardak altlığı, föy, stensil gibi daha pek çok şey olabilir, bundan sonrası hepimizin hayal gücüne kalıyor aslında.

Sizden tek isteğimiz, bu malzemeleri kullandığınızda ya da gerçek hayatta karşınıza çıktığında, hemen bir fotoğrafını çekip, nerede olduğu bilgisiyle birlikte bize göndermeniz. Hareketin ne kadar yayıldığını görmek ve fotoğraflarla sitemizde sergilemek istiyoruz.

Kısıtlı sayıda malzeme elimizden bulunuyor. Bir süre için bize yazarak malzeme temin edebilirsiniz ya da doğrudan bu sayfadan indirip, kendiniz basabilirsiniz.
Malzemelerden bir kaç özet geçeyim; İlkay Kopan'ın yönettiği sansüresansür viral videoarı!


Eğer siz de destek olmak istiyorsanız, YAY Hareketi sayfasından malzemeleri kolayca kullanabilirsiniz.