26 Kasım 2008 Çarşamba

Deniz Taksi: 10 gün ve 40.000 YTL!

Deniz Taksi'nin geçtiğimiz aylarda kendi dönemine başladığını hepimiz biliyoruz. Brightwell Holdings Teknomar Denizcilik ve Deniz Araçları İşletme ve Tic. A.Ş. girişimi olan "deniztaksi" kısa zamanda beklenenin üzerinde ilgi görmüş. Deniz Taksi ile hiç seyir etmesem de, eden arkadaşlarım çok keyifli ve süratlı olduğunu dile getirdiler.

Ücretlendirmeleri tıpkı kara taksiler gibi "taksimetre" ile hesaplanıyormuş. Müşteri kitlesi tam olarak dar gelirli kesim ve bireylere hitap etmese de, gündüz açılış tarifesi 15 ytl' den başlıyor her deniz milinde ücrete 10 YTL ekleniyormuş. Gece tarifesi açılış ücreti ise saat 24.00 - 06.00 arası 20 ytl' den başlayıp her deniz milinde 15 ytl ekleniyormuş. Ödemelerde kredi kartı da geçiyormuş.

Ayrıca Referans gazetesinin çok eski olmayan bir haberine göre;

Üst gelir grubu hedefleyerek faaliyete geçen deniz taksilere alt gelir grubu ve öğrenciler de rağbet edince 10 günde bin 400 yolcuya ulaşılarak 40 bin YTL'lik ciro elde edildi.

İstanbul Boğazı'nda seferlere başlayan deniz taksiler, ilk 10 günde 441 seferle 1400 kişi taşıdı. 25 Temmuz'da seferlere başlayan 6 deniz taksinin beklenenin üzerinde bir talep aldığını belirten Teknomar Denizcilik Genel Müdürü Gürkan Çanga, kısa sürede 40 bin YTL'ye ciro elde ettiklerini söyledi.

Deniz taksilerin her kesimden ilgi gördüğünü belirten Çanga, "Deniz taksi hizmete girmeden önce müşterilerin daha çok A ve B sosyal sınıflardan olacağını tahmin ediyorduk. Ama ilk 10 gün içinde beklentilerimizin aksine her segmentten talep geldi. Bahçeşehir Üniversitesi'nin Beşiktaş'taki kampüsündeki iskele sayesinde Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri bile deniz taksilerin daimi müşterileri oldu" dedi.

İskele sayısı artacak

Eylülde suya indirilmesi beklenen ancak hazırlıklarını erken tamamlayarak 25 Temmuz'da İstanbul Boğazı'nda turlara başlayan deniz taksiler beklenenin üzerinde bir ilgi gördü. Kısa sürede beklentinin üzerinde yapılan taşımanın yanı sıra bilgi almak isteyenler de İDO Çağrı Merkezi'ni ve deniz taksi.com.tr internet adresini kilitledi.

İDO Çağrı Merkezi'ne, bilgi edinme amaçlı 5837 adet çağrı geldiğini söyleyen Çanga, internet sitesini ise 10 günde 11 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Siteyi ziyaret edenlerin yüzde 60'ının deniztaksi.com.tr adresini kısayollarına eklediklerini kaydeden Çanga, "10 günlük süre zarfında elde edilen bu istatistikler, İstanbul halkının bu segmente duyduğu ihtiyacın en önemli kanıtı. Yakın dönemde, artacak taleplerin karşılanabilmesi için, deniz taksilerin sayısının artırılması ve iskelelerimizin olmadığı Kabataş, Kadıköy, Üsküdar ve Yenikapı gibi ana arterlere de deniz taksilerin ulaşması için çalışacağız" dedi.

Erdal Özyağcılar da aldı

Deniz taksiler girişimciler için de bir iş fırsatı sunuyor. 350 bin euroya 8 yıl boyunca aylık 4 bin euro kira garantisi ile satılan deniz taksilerden şimdiden 3 girişimci alım yaptı. Bu girişimcilerden biri de ünlü tiyatro sanatçısı Erdal Özyağcılar. Deniz taksilerin yatırımcılardan da büyük ilgi gördüğünü belirten Gürkan Çanga, "3 deniz taksiyi yatırımcılarla buluşturduk, 2 yatırımcı ile de görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

Halen 27 iskelede hizmet veren deniz taksilerin 2 yıl içinde 82 iskeleye yanaşabilmesi için çalışmalar sürüyor.

KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAPILABİLİYOR

Uzunluk 10.86 metre. Genişlik 4.28 metre. Kapasite 10 yolcu. Kabin fiber gövdeli ve kapalı.

Klima da bulunuyor. Telefon ve SMS ile çağrılabiliyor. 27 iskelede hizmet veriliyor.

Gündüz 15, gece açılışı 20 YTL

1 yorum:

SAMATYALI dedi ki...

İŞTE BİR DÜŞÜNCE ÖRNEĞİ DAHA. BRAVO BUNU KURANLARA, HELE İŞSİZLİĞİN ARTAN ORANDA KANAMAYA BAŞLADIĞI BU ZAMANLARDA.